Su sayğacı qüsurlu - kim ödəyir?

Kirayədə, su sayğacı kimi cihazların ölçülməsi məsuliyyəti ev sahibinin üzərinə düşür. Müvafiq yenidən kalibrləmə və ya mübadilə xərcləri kirayəyə verilə bilməz. Bəs qüsur haqqında nə demək olar?? Aydınlaşdırırıq.

Su sayğacının məsələlərini kim ödəyir?

Musluk suyunun istehlakını hesablamaq üçün bir su sayğacı yalnız çəkilən xərcləri saymır, həm də özü səbəb olur. Cihazın özünün qiymətinə əlavə olaraq yenidən kalibrləmə üçün müntəzəm xərclər də vardır, bu da kalibrləmə qanununa görə hər 5 və ya. 6 il olmalıdır.

  • Həmçinin oxuyun - Su sayğacım qüsurludur??
  • Ayrıca oxuyun - elektrik tacker batareyası
  • Həm də oxuyun - handtacker bosch

Ev sahibi hər zaman quraşdırma və təmirdən cavabdehdir - bu səbəbdən ev sahibləri alış, vaxtında yenidən kalibrləmə və eyni zamanda xərclərin tənzimlənməsi ilə məşğul olmalıdırlar.

Kirayədə ev sahibi alışdan və lazımi yenidən kalibrlərdən məsuldur - lakin bunun üçün xərcləri § 556-ya görə ödəyə bilər.Mülki Məcəllənin 1-ci bəndi və §§ 1 və 2-yə əsasən.Əməliyyat Maliyyələri Sərəncamının 2-si, kirayəçiyə köməkçi xərclər hesabatında. Bu vaxt yeni bir kalibrləmə əvəzinə daha tez-tez bir cihaz dəyişdirmə aparılır. Bu ümumiyyətlə ümumilikdə daha ucuzdur. Bir cihaz dəyişdirmə xərcləri də ev sahibindən kirayəçiyə ötürülə bilər. Bunun üçün yeganə şərt budur

  • Cihaz mübadiləsi həqiqətən yenidən kalibrləmə yerinə və
  • kommunal xərclərdəki xərc maddəsi hərfi mənada 'sayğac dəyişdirmə' olaraq ifadə edilir

Su sayğacı qüsurlu olduqda

Ancaq su sayğacı qüsurlu və buna görə dəyişdirilməlidirsə, işlər fərqlidir. Bu vəziyyətdə ev sahibi xərcləri kirayəyə verə bilməz. Axı cihaz yeni bir kalibrləmə əvəzinə dəyişdirilmir. § 1-də.Əməliyyat Maliyyələri Sərəncamından 2-si, kirayə mənzillərdə qüsurlu ölçmə cihazlarının dəyişdirilməsi xərcləri, təmir xərclərinin bir hissəsidir, ümumiyyətlə kiracıya ötürülə bilməz.

Bununla birlikdə, ev sahibinin kalibrləmə şirkəti ilə bir kalibrləmə və təmir müqaviləsi bağladığı bir istisna var. Burada qanuni kalibrləmə müddəti bitmədən təmir xidmətlərinin göstərilə biləcəyi müqavilələr müəyyən edilə bilər. Bu vəziyyətdədirsə, ev sahibi kommunal xərclərdəki xərclərin ən azı hissələrini hesablaya bilər.